Prosím o pomoc a konzultaci

Dobrý den, prosím o konzultaci, chceme položit mramorový koberec na venkovní terasu bez zastřešení. Beton je armovaný tloušťky cca 10 cm, pod ním je násep kamínků cca 20 cm, pod nimi je hlína. Terasa V současné chvíli z terasy prolíná vlhkost do sklepa, který je pod domem. Řešíme, aby se pokládkou kamenného koberce nezhoršil tento stav ve sklepě. Dotazy: 1./ doporučil byste dát pod KK hydroizolaci, pokud ano, jakou? Nebo stačí pouze paropropustná epoxidová penetrace? 2./ na terase jsou odvodňovací kanálky, které jsou vytažené cca 1 cm nad betonovou desku. Z jedné firmy nám doporučili zarovnat je s betonem, aby mohl být účinný odtok vody, prosím o názor, zda je to potřeba, případně o návrh řešení. 3./ jak dlouho je potřeba nechat zaschnout penetraci, aby působila jako účinný podklad? 4./ na jedné straně v rozích terasy vznikla škvíra cca 2 cm šíře, ta je nyní zadělaná betonem, je ale nesoudržná. Prosím o návrh toho, čím ji propojit s ostatním betonem , aby to tvořilo jeden pevný celek 5./ zvažuji, že bych si kam. koberec položil sám, mám ale obavu z toho, že kamínky budou rychle zasychat, a budou vidět přechody nanášení dalších kamínků. Dá se průměrně říci, jak rychle se jednotlivé části mají napojovat? Jedná se o cca 20 metrů čtverečních. 6./ KK bude napojen na okno z obýváku, může se na něj přilepit, nebo je potřeba použít nějakou dělicí lištu? Děkuji moc.
Toláš L.


Dobrý den pane Tomáši L.,
1./ doporučil byste dát pod KK hydroizolaci, pokud ano, jakou? Nebo stačí pouze paropropustná epoxidová penetrace?
Ve Vašem případě je naprosto nutné zvolit hydroizolační systém na bázi cementu.

2./ na terase jsou odvodňovací kanálky, které jsou vytažené cca 1 cm nad betonovou desku. Z jedné firmy nám doporučili zarovnat je s betonem, aby mohl být účinný odtok vody, prosím o názor, zda je to potřeba, případně o návrh řešení.
Odvodňovací kanálky, je lepší mít vytažené nad povrh tak, aby s kamenným koberce tvořili hladkou ucelenou plochu. Boky kanálků navrtejte, tak aby mohla vtékat voda do kanálků i bokem, rovnou z kamenného koberce.

3./ jak dlouho je potřeba nechat zaschnout penetraci, aby působila jako účinný podklad?
Penetraci paropropoustnou NaturOut penetrace, je nutné nechat zaschnout cca 10 min, max. 24h. Pak je nutné penetraci přebrousit a znovu napenetrovat.

4./ na jedné straně v rozích terasy vznikla škvíra cca 2 cm šíře, ta je nyní zadělaná betonem, je ale nesoudržná. Prosím o návrh toho, čím ji propojit s ostatním betonem , aby to tvořilo jeden pevný celek
Nejprve je nutné zjistit, zda se jedná o škvíru dynamickou, či statickou. Pokud je dynamický, je nutné ji přiznat pomocí dilatačního profilu i do KK. Je-li statická, je možné ji sešít pomocí epoxidové směsi, křem. písku a výztužných kotev. Následně ji můžete KK pokrýt.

5./ zvažuji, že bych si kam. koberec položil sám, mám ale obavu z toho, že kamínky budou rychle zasychat, a budou vidět přechody nanášení dalších kamínků. Dá se průměrně říci, jak rychle se jednotlivé části mají napojovat? Jedná se o cca 20 metrů čtverečních
Záleží především na teplotě okolí i materiálu a Vaší zručnosti. Při teplotě okolo 20-23°C, se kamenný koberec dá pokládat, a bez obav napojovat cca do 30-45min. Při nižší teplotě tento čas vzrůstá. Při vyšší teplotě tento čas klesá. Tedy čím vyšší teplota, tím máte méně času na pokládku a uhlazení KK.
Pro 20 m2, doporučuji aby byl u realizace min. dva lidi – jeden míchá a druhý pokládá.

6./ KK bude napojen na okno z obýváku, může se na něj přilepit, nebo je potřeba použít nějakou dělicí lištu?
KK, je možné připojit „přilepit“ rovnou k oknu.

PRO VÍCE INFORMACÍ BYCH DOPORUČIL OSOBNÍ KONZULTACI S NAŠÍM TECHNIKEM