Je možné položit kamenný koberec v nepříznivém počasí?

kamenný koberec reklamace

Jaro má sice ještě pár dní před sebou, než se nám ukáže v plné síle. Přesto na bezpečnou pokládku kamenných koberců, si budeme muset počkat, ještě o chviličku déle.

Přibližně začátkem dubna, však už většinu z nás začnou svrbět ruce a dubem celý natěšení se vrhnout do nových úprav a změn, aby jsme na léto už byly připraveni v plné parádě. Než však ten vytoužená čas nastane, pojďme se podívat na co je potřeba se zaměřit, aby při aplikaci kamenného koberce vše klaplo jak má, na výbornou 🙂 .

„Chčije a chčije“
touto známou filmovou replikou, by se dalo charakterizovat téměř celé dubnové počasí. Přesto, že firmy už mají v tuto dobu nabráno opravdu dostatek práce na další dva měsíce dopředu. Začínají někteří pociťovat velice silný tlak a netrpělivost, možná i obavy. Terminy jim pomalu začínají hořet, zákazníci jsou z každým dnem více a více netrpělivý. I přes jejich počáteční nesouhlas, se najde několik firem, které tlaku podlehnou a vrhnou se do aplikace kamenných koberců i v nepříznivém počasí. Pak si drbou hlavu a řeší jednu reklamaci za druhou.Při prověřování oprávněnosti reklamace, většinou od firem slýchám „my víme, že nebylo úplně to správné počasí, ale my jsme měli plachtu, aby na nás nepršelo a podklad byl suchý, teplota okolo 5-10°C“.

Bohužel to není úplně dostačující a jediné na co je třeba znát, kam se zaměřit.

Většina aplikačních firem (firmy bez certifikace), si myslí a jsou o tom dokonce přesvědčeni, že pro správnou aplikaci kamenného koberce, je potřebné aby nepršelo, byla teplota na 5°C a takto to vydrželo alespoň 24h po pokládce kamenného koberce. Jako základ super. Je však potřeba si tyhle znalosti prohloubit a postavit je skutečně do profesionální roviny, aby jste se mohli dělat opravdu kvalitní odbornou práci i v nepříznivých podmínkách. Kdysi jsem slyšel přísloví, že zákony jsou od toho, aby se porušovaly. Vždy jsem k tomu dodával, že je nutné perfektně znát daný zákon, vědět co dělám , proč to dělám, a kam se chci dostat. Co si skutečně mohu dovolit. Pak si můžu daný zákon, nebo doporučení při ohnout k dosažení požadovaného výsledku. Není však možné ohýbání přehnat, jinak zlomíte i mladý pružný stromek. To platí i z doporučeními a technologickými postupy u kamenných koberců. Když vím co dělám a kam můžu až zajít, aby nedošlo k poškození materiálu, nebo technologie. Mohu pokládat kamenný koberec i za nevhodného počasí. Berte tedy prosím tento článek, jako možnost, jako doporučení a poodhalení možného – nikoli, jako návod jak vy…. s počasím a časem.

Jaký je tedy správný postup aplikace kamenného koberce na jaře, za nepříznivého počasí?

Co kamenný koberec potřebuje:
kamenné koberce, jsou zpravidla založeny na syntetických pojivech – epoxid, polyuretan, polyester atd., všechny tyto pojiva potřebují ke své „práci“ – vytvrzení, vhodné podmínky. Teplotu, sucho, čas a správný poměr jednotlivých složek. Pokud jim cokoli dáme špatně, bude problém. To většina z nás už ví a má dokonce osobně vyzkoušené.
To co ví již málo kdo a bohužel i v oblasti profesionálů, jsou ty správné možnosti a nuance v kterých se pohybovat, aby to vše fungovalo jak má. Aby jsme docílili toho toužebného výsledku.

 • Věděli jste, že u teploty je nutné sledovat nejen teplotu vzduchu, ale i teplotu podkladu?
 • Věděli jste, že je nutné dbát nejen na povrchovou vlhkost podkladu, ale i na vnitřní vlhkost
 • Dokonce i vlhkost v kamenivu (nemám namysli obsah viditelné vody)
 • Tušili jste, že když se potká vlhkost vzduchu a teplota podkladu, že vzniká tzv. rosný bod, který dělá následné problémy s přídržností a barevností kamenného koberce? Při delším působení dokonce má vliv i na soudržnost.
 • Víte, že je možné pokládat kamenný koberec i za deště – vysoké vlhkosti vzduchu?
 • Když budete mít dostatečné zastřešení a vypočítáte si jakou potřebujete odpovídající teplotu, aby nevznikl rosný bod, budete potřebovat. Jak dlouho jí musíte udržet, můžete být v naprostém klidu.

Na co si budete v přicházející sezóně, při aplikacích dávat pozor(a to na jaře i v létě)?

 • teplota všech materiálů
 • teplota vzduchu
 • teplota podkladu
 • vlhkost vzduchu
 • vlhkost povrchová i vnitřní u podkladu
 • vlhkost přirozeně obsažená v kamenivu
 • čas vyzrávání v závislosti na teplotě a vlhkosti

Když ohlídáte těchto 7 základních bodů a naladíte je na potřebnou mez, můžete kamenný koberec pokládat venku i uvnitř téměř neomezeně s jistotou precizního výsledku.

Chcete si být 100% jistí, tím co děláte? Přijďte se podívat na odborné hloubkové školení profesionálních firem. Kamenné koberce vždy a bez reklamace.