Kvalitní pokládka kamenného koberce v 7 bodech i svépomocí

7+1 zásada pokládky kamenného koberce své pomocí
7+1 zásada pokládky kamenného koberce své pomocí

S železnou jistotou, naprosto nezadržitelně, se blíží start nové sezóny kamenných koberců v exteriéru. Přichází toužebně očekávaný čas pro kutily i profesionály.
Jsme národem kutilů a realizace svépomocí pro úsporu financí, či i jen tak pro dobrý pocit, je nedílnou součástí naší kultury. Je doslova zabydlena v našich srdcích. Přiznejme si však, že ne vždy je naše snaha zvládnou daný úkol, korunovaná úspěchem.

Jak jste na tom Vy s jistotou realizace kvalitní práce udělané, pro radost?
Pomohlo by Vám zopakovat si hlavní body poctivé pokládky kamenných koberců?
Jak by se Vám líbilo i svépomocí docílit profesionální realizace?

Představte si, 7 jednoduchých bodů, pro Váš klid a hlavu bez starostí. Jako extra bonus 😊, přidám ještě jeden na vrch.
jednoduchých bodů, díky kterým se z Vás stane profesionál.

1) Výběr správného podkladu pod KK – proč není každý podklad vhodný, pro KK?
kamenný koberec, je tzv. tvrdý systém. Což znamená, že kamenný koberec nemá rád, jakýkoli pohyb podloží. Pro kamenný koberec a jeho správné fungování, korunované dlouhou životností, je doslova Alfa a Omega, kvalita a stabilita podkladu. Pro kamenný koberec, vždy tedy vybírejte – pevný, soudržný, čistý, prachu zbavený, bez chemického zatížení, případně i dobře vyspádovaný podklad. Ideální je beton – betonová deska o síle od 10 cm výše z kvalitní betonové směsi, třídy C20/25, ideálně C25/30

2) Příprava podkladu pro KK – Skutečně stačí podklad pod kamenný koberec, zamést?
Vyzkoušeli jste někdy po důkladně zameteném betonu přejet rukou? Měly jste ji úplně čistou, nebo spíše jemně šedivě šmouhatou? Cítili jste ten jemňounký prach na dlaních? Tak to je ten problém, proč velice často kamenný koberec nedrží na podkladu, tak jak má. Pojivo se spojí s tímto jemným prachem a díky své hustotě, se se strukturou betonu nepropojí. Kamenný koberec tak při první trochu náročnější zimě odtrhne od podkladu, tzv. odmrzne.
CO s tím?
Příprava je snadno zvládnutelná ve dvou krocích:
a) důkladný úklid – odstranění nesoudržných částí, umýt beton tlakovou vodou, nejlépe wapkou a po uschnutí vysát průmyslovým vysavačem.
b) umytý, vyluxovaný beton opatřete paropropustnou penetraci, aby došlo k zakotvení i posledních zbytků mikro prachu. Tím máte perfektně připravený podklad a jistotu, že vše je připravené poctivě.

3) Jak položit venkovní kamenný koberec – Úskalí kamenného koberce v exteriéru!
Kamenný koberec v exteriéru, je mnoho násobně více namáhaný povětrnostními vlivy, UV zářením i provozem, než je tomu v interiéru. To všichni víme a umíme si to představit.
Co si však málo kdo uvědomuje, je opravdové plnohodnotné prodloužení životnosti a spokojeného užívání, díky správné skladbě materiálů. Plnohodnotně prodloužit životnost kamenného koberce, dokážete především díky použití odladěného systému, s poctivým dodržením odpovídající technologie u jednotlivých materiálů kamenného koberce. Zakončené, zodpovědně provedenou pokládkou znalého realizátora, který ví co dělá.Díky velké náročnosti kladené na kamenný koberec v exteriéru, doporučuji vždy zvolit prověřený systém specializovaný na exteriér a jeho podmínky. Tento systémy vždy bude složený ze dvou částí – informací, rad, postupů a materiálů, pro důkladnou přípravu podkladu.
Z materiálů bude obsahovat paropropustnou penetraci, aby se vám podklad podařilo správně ochránit, aby jste zvýšili přídržnost kamenného koberce k podkladu a dovolili podkladu pracovat s transportem vodních par. Dále bude obsahovat kamenivo o velikosti 4-8 mm. Tou nejvíce důležitou složkou celého systému, je však pojivo s prokazatelnou odolností vůči UV záření (nežloutne v průběhu stárnutí, nebo jen velice málo). Kvalitní pojivo musí mít správnou hustotou. Jak to poznáte? Z kamínků nestéká, rovnoměrně je obaluje a spojuje, umí pracovat s vlhkostí (při styku s vlhkým kamenivem se netvoří bělavé fleky).
Poslední metou, na kterou si potřebujete dát pozor, je vlastní pokládka. Zde jsou zásadní dvě věci
1) správná výška vrstvy kamenného koberce v exteriéru 12–15 mm. Méně než 12 mm, je špatně – kamenný koberec nedosahuje vlastností, které jsou, pro správnou funkci v exteriéru potřebné a nad 15 mm je vrstva zbytečně vysoká – vysoké náklady.
2) řádně utažená a uzamčené struktura kamenného koberce, jeho rovinnost.

4) Jak ukončit kamenný koberec – Výhody a výběr zakončovacích lišt
kamenný koberec, je vždy dobré nějak ukončit. Systém pokládky tzv. do ztracena, se v minulosti nikdy neosvědčil. Kamenný koberec tedy ukončujte pokaždé v plné vrstvě.
Například pro ukončení kamenného koberce na pochozí desce okolo bazénu, můžeme využít prkno, které přitlačíme k boku betonové desky a kamenný koberec o něj „opřeme“, než vytvrdne.
Je možné také udělat z kamenného koberce i čelo betonové desky a to tak, že prkno (bednění) posunete cca o 2 cm před čelo betonové desky a kamínek nasypete do vzniklé mezery a upěchujete. Tím si zároveň vytvoříte čelo i zakončovací hranu.
V poslední době jsou v největší oblibě specializované zakončovací lišty, které díky své konstrukci dovolují, permanentně a velice snadno odvádět vodu z celé plochy pokryté kamenným kobercem. Tím si opět prodlužujeme životnost celého systému kamenného koberce.
Pro balkóny a vyvýšené terasy, jsou specializované okapnice, splňující normu odvodu vody od fasády. Tyto okapnice, již z výroby obsahují ukončovací profil s perforací, pro plynulý odvod vody v jakémkoli množství.

5) Jak aplikovat stěnový kamenný koberec – Proč i profíci někdy mají problém s kamenným kobercem na stěnách?
I v exteriéru je velice často využíván systém kamenného koberce pro svislé plochy např. RiverWall. Používá se na stěny, čela schodů, plotové zídky, boky betonové desky u bazénu atd. Někdy však mohou nastat problémy s aplikací tohoto systému. Kde je pověstný „zakopaný pes“? Nač si dát pozor?Hlavní příčiny jsou tři:
1) nekvalitní podklad – prach, rozpadající se podklad, vlhký nebo mokrý podklad
2) chybná aplikace – chybné nanesení, nebo absence spojovacího můstku (pozor, nejedná se o penetraci!), neznalost technologie aplikace a nanášení, příliš vysoká a nesouměrná vrstva, chybné promísení směsy
3) výběr nářadí – to co Vám aplikaci ulehčí a zkvalitní, je pevné tvrdé nerezové hladítko, které se pravidelně průběžně čistí ředidlem.

Důkladně promíchaná směs pojiva a kamenů, vyrovnaný stabilní, čistý podklad, nanášení odpovídající vrstvy (u kameniva 2–4 mm je to 4–9 mm, u kameniva 4–8 mm, je to 8–12 mm). To jsou body, které Vám práci zrychlí, zlevní a nechají vyniknout vaší poctivé práci.

6) Jak položit kamenný koberec za děste a nízkých teplot?
Téměř každý druhý dotaz v naší poradně, začíná otázkou „Je možné pokládat kamenný koberec za deště?“, nebo „Za jak nízké teploty ještě můžu kamenný koberec pokládat?“ Samozřejmě, ideální je, když můžete odložit realizaci na správné počasí i teplotu. Pokud to však z jakéhokoli důvodu není možné. Držte se těchto pár jednoduchých rad a jste naprosto bezstarostní.
1) Podklad musí být vždy suchý. Zastřešte jej třeba fólii, nebo vhodným přístřeškem, který vydrží celou realizaci, a i cca 48 h po ní.
2) Aplikační teplota, tedy teplota vzduchu, teplota podkladu, dokonce i teplota všech materiálů, které mícháte, musí mít min více, jak 5 °C, ideálně 15–25 °C, po dobu 48 h. V tomto, čase proběhne hlavní chemická reakce a kamenný koberec je cca ze 70 % vyzrálý. Podrobněji se pokládkou v nízkých teplotách věnuji v článku
„Je možné položit kamenný koberec v nepříznivém počasí?“

7) Jak udělat kamenný koberec dokonalý? – Když z Vás obyčejná malá drobnost, udělá velkého profesionála?
U každé realizace, se vždy setkávám s jedním společným faktem. Ten se následně stává i častým důvodem reklamace. Pohled investora na finální realizaci. Investor se vždy ze všeho nejvíce soustředí na funkčnost celku se zaměřením na komfort použití. Co tím myslím? Je to jednoduché – všichni chceme, aby kamenný koberec hezky vypadal, aby se nám po něm dobře konformně chodilo, a hlavně byl kvalitně odborně provedený.Svou hlavní pozornost tedy zaměřte na rovinnost, především pak na pořádné utažení a uzamčení struktury kamenného koberce.
Uzavřená struktura kamenného koberce je jednoduše rozpoznatelná. Povrch takového koberce, je hladký (samozřejmě se zachovalou strukturou kameniva), na dotek příjemný bez vyčnívajících kamínků, bez hnízd, kdy je vidět až na podklad.

Kvalitně utaženou a zamčenou strukturu, můžete docílit, pouze když to umíte a máte správnou vrstvu kameniva. Ta se u jednotlivých systémů (interiér, exteriér, stěna) liší, a to díky velikosti kamínků.
V závislosti na velikosti kameniva a určení systému, vždy bude jiná síly vrstvy, aby kamenný koberec měl správné deklarované vlastnosti.

Jaká ta vrstva je?
U kamenného koberce do interiéru a velikosti kameniva 2-4 mm, je ideální vrstva 8-10 mm.
U kamenného koberce pro exteriér a kameniva 4-8 mm, je ideální vrstva kamenného koberec 12-16 mm.

Buďte pečlivý, dodržte doporučenou vrstvu, strukturu kvalitně utáhněte a uzamkněte kamínky do sebe – už jen touto jednou drobností se z Vás stane kvalitní profesionál, který bude o krok před všemi ostatními.

BONUS:
8)
Jak položit kamenný koberec při vysokých teplotách – Je reálné položit kamenný koberec ve 40 °C?
Ano, i toto, je celkem častá otázka. Jak položit kamenný koberec ve
vysoké teplotě?
Díky tomu, že se především exteriérové realizace kolem bazénů, dělají uprostřed léta, kdy na betonovém podkladu může být i více, jak 40°C. Je tato otázka nejen logická, je dokonce životně důležitá.
Na správné aplikaci v době vysokých teplot, závisí okamžitý úspěch zvládnutí realizace i dlouhodobá odolnost kamenného koberce vůči povětrnostním vlivům.

Jak na to?
Vždy je nutné vědět co dělat a proč. Ideální práce s kamenným kobercem, je při 15-25°C. Je tedy ideální mít takovou teplotu po celou dobu realizace. Díky vychlazení materiálů, díky zajištění zastínění a dostatečného větrání je možné dosáhnout i na teplotu podkladu ve zmíněném rozsahu a zachovat tak vše, co kvalitní pokládka potřebuje. Díky „naladění“ správné aplikační teploty materiálů, podkladu i dodržení teploty po dobu vytvrzování. Docílíte kýženého výsledku realizace, na kterou s klidným svědomím můžete dát i 60 měsíční záruku.

Věděli jste, že si výše uvedené rady můžete hravě a rychle ověřit, aniž byste ztráceli drahocenný čas?

Opravdu super je, být si jistý a mít v ruce ucelené propojené informace, se všemi požadavky na realizaci kamenného koberce.
7 + 1 zásada, kterou Vám nikdo do předu nepoví. S nimiž zvládáte udělat pokládku svépomocí na vysoké profesionální úrovni!

Potřebujete ještě více do hloubky? Stáhněte si ebook 8 NEZBYTNÝCH RAD, PRO SPRÁVNOU POKLÁDKU