Jak zajistit nepropstnost kamenného koberce

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vážený pane Barone ,měla bych dotaz ohledně kameninového koberce.Provedli jsme pokládku sami podle návodu na venkovní terase.Po pokládce nám podtéká voda, když prší na zídku u terasy.Před pokládkou jsme provedli penetraci.Jak přetřít povrch kameninového koberce,aby nebyl propustný.Děkuji za odpověď. Pultrová Jana


Dobrý den paní Pultrová,
máte správný dojem, dodatečně ošetřit povrh kamenného koberce, není nutné a zaplnění pórů v exteriéru, je dokonce nepřípustné.

Dle Vašeho popisu, máte kamenný koberec položený správně.
Osobně z technického hlediska nesouhlasím s používáním penetrace, kterou firma Báča beton k prodávanému koberci doporučuje.
Ta by měla být v exteriéru paropropustná, na místo uzavírací.
U uzavírací penetrace může dojit k odtržení plochy kamenného koberce, díky osmotickému tlaku – jeho síla (a rychlost odtržení koberce) záleží na vlhkosti podkladu, hloubce promrznutí a rychlosti šokového ohřívání plochy v jarních měsících.

Kamenný koberec, máte položený správně a jedna z jeho hlavních funkcí, je drenáž, tedy odvádění vody svým středem ve spádu podkladu. V případě, že v kamenném koberci zůstane voda, nic se neděje. Je vše v pořádku.
Kamenný koberec, především ten z kameniva 4-8mm, je na to technicky připravený a v důsledku obsahu vody a jejího zamrznutí k odmrznutí koberce nedojde.